השיעורים שלנו

הרצאה מרגשת

מתי גילו לך את המחלה? האם אתה צריך כסא גלגלים במצב מסויים או שאפשר להסתדר ככה? האם יש לך תפריט מאוזן כדי לשמור על השרירים?

כבוד והגינות בספורט

הכרה בכללי המשחק ושמירה עליהם והקפדה על התנהגות הולמת כלפי היריב. הגינות בספורט נגזרת "מ"ואהבת לרעך כמוך" ומכללי ההתנהגות בחברה.

הפרשת חלה בכיתה ז'4

בכתה ז4 התקיימה פעילות הפרשת חלה עם המורה שני קפלן. תלמידי הכיתה ארגנו באופן פעיל את רשימת הציוד לאירוע וכן ביקשו לברך את עצמם ואת

Let's talk

במסגרת שיעורי Let's talk עם המורה ליאור. תלמידי ז6 משוחחים באנגלית, משחקים באנגלית ולומדים אנגלית בשיטה של משחקים והפעלות מהנות

שיעור אנגלית ז6

שיעור אנגלית מדוברת בו תלמידים מספרים באמצעות מצגות, תמונות וסרטונים על חופשת החנוכה שלהם

צעצועים ואקולוגיה

תלמידי ט'5 נפגשו במרכז קיפוד עם האמנית טל טנא צעקס, ביחד חקרו את עולם הצעצועים ויצרו תוצר אקולוגי.

שיעור של"ח ח'2

צוות של"ח וידיעת הארץ מנצל את הימים היפים עם מזג האויר המפרגן ויצאו ליום שדה מהנה עם כיתה ח2' בתחנת החאן פגשו התלמידים את ראש

יום גיבוש ז'1

צוות של"ח וידיעת הארץ יצא עם כיתה ז1' ליום גיבוש מהנה בפארק כפ"ס. התלמידים התנסו במירוץ ניווט חווייתי :)) הכי בטוח באוויר הפתוח!

"סליחה על השאלה -דויד בן גוריון"-

"סליחה על השאלה -דויד בן גוריון" (גרסת בית חינוך חט"ב ע"ש אילן רמון) – לרגל יום בן גוריון וכחלק מהלמידה תלמידי החטיבה שואלים את בן

שיעור היסטוריה

שיעור היסטוריה ברוח שלהב"ת, "שואלים שאלות בעקבות תשובות בנושא המהפכה הצרפתית", משימה בקבוצות בחדרים באמצעות ה padlet (לוח שיתופי)

יום ההליכה בחטיבת אילן רמון

ביום שישי האחרון 30.11.2020 צוין ברחבי העולם יום ההליכה,במסגרת השיעורים הא-סינכרוניים בחנ"ג במהלך השבוע שחלף על התלמידים היה להוריד אפליקציית צעדים ולשתף במספר דרכים את

שיעור חינוך – יום הזיכרון ליצחק רבין

תוצרים משיעור חינוך (ח'5) כהכנה ליום הזיכרון ליצחק רבין.התלמידים חולקו לקבוצות וכל קבוצה קיבלה משימה לחקור חלק מחייו של יצחק רבין ז"ל.לאחר החקר על התלמידים

אזרחות

כיתה ט׳4 לומדים על הכרזת העצמאות באמצעות סרטון.

סוכות – אושפיזין ח8

במסגרת שיעור חינוך, שוחחנו על משמעות חג הסוכות בדגש על אושפיזין…על אירוח בחג. כל אחד מהתלמידים שיתף בעל פה כיצד חוגגים אצלו את החג ומה

קסמים בשיעור חינוך לקראת סוכות

כיתה ט1 מארחת את עלם חן- מנטליסט, אמן חושים וטלפתיה בשיעור חינוך לקראת סוכות וזכו למופע שהשאיר את כולנו בהלםםםםםם! (הסרטון המלא בפייסבוק)

שלהב"ת (היסטוריה ועברית) בכיתה ט'

שיעור היסטוריה בכיתה ט' – שלהב"ת במיטבה.התלמידים מפיקים מידע מהטקסט ההיסטורי תוך שימוש במיומנויות הבנת הנקרא שנלמדו בשיעורי עברית (נכחו בשיעור מורה להיסטוריה ומורה לעברית)

דרך האתגר

תכנית דרך האתגר הוקמה כדי לסייע לנערות ונערים לפתח ולשפר את יכולותיהם, לחזק את תחושת המסוגלות העצמית, להרחיב את עולמות התוכן אליהם נחשפים, להדק את תחושת השייכות למסגרות בהם משתתפים ובנוסף לכל אלה לשפר את הישגיהם הלימודיים.  

צוות התכנית שומרים על קשר הדוק עם הצוות החינוכי בבית הספר ועל שיח רציף עם המשפחה. המעורבות ושיתוף הגורמים הללו תורמים תרומה של ממש להצלחה.  

בתכנית אנו משתמשים בכלים מגוונים ובלתי פורמליים על מנת להשיג מטרות אלו: ליווי וסיוע לימודי, ארוחת צהרים משותפת, פעילות משימתית מאתגרת כגון רכיבת אופניים, גלישת גלים, וכן קיר טיפוס תוך יצירת חוויות מגוונות בהם חווים התלמידים הצלחה אישית וקבוצתית.  

התכנית פועלת יומיים בשבוע אחרי שעות הלימודים, בחלל בלתי פורמלי עם אוירה ביתית בבית הספר. דרך האתגר היא תכנית שיותר מהכל, גורמת לבני הנוער להאמין בעצמם, בכוח של הקבוצה וביכולת שלהם לנסות כל דרך שירצו במטרה להצליח. 

מצוינות עברית

תוכנית המצויינות בעברית מעודדת עבודת חקר,ומהווה כלי חשוב לפיתוח מיומנויות אקדמיות וחשיבתיות. התוכנית מכוונת לעורר את הסקרנות ואת הרצון ללמוד, ומעניקה לתלמידים את המיומנויות האורייניות לנהל חקר מעמיק ומקרבת אותם לתהליכי חשיבה יצירתיים.

הנושאים נבחרים עי התלמידים ע"פ תחומי עניין.

במסגרת התכנית מבקרים התלמידים באקדמיה ללשון העברית באוניברסיטה העברית בירושלים , ומשתתפים בסיור חוויתי ומלמד.

את התכנית מלוות שתי מורות לעברית ומיועדת לתלמידי כיתה ח' וכיתה ט .

רובוטיקה

תוכנית FIRST LEGO League גובשה בשיתוף פעולה עם LEGO Education. התוכנית חושפת ילדים מגיל הגן ועד כיתה ט' לעולם של אתגרים הנדסיים. התכנית מאפשרת לתלמידים לתכנן, לתכנת ולבנות רובוט אוטונומי המבוסס על ערכות לגו ייחודיות מסוג WeDO / SPIKE Prime / EV3. בנוסף, התלמידים משתתפים בפרויקט חדשנות, הנוגע לאתגר מהעולם האמיתי המשתנה מדי שנה. המשתתפים לומדים עקרונות לפיתוח טכנולוגי, תכנות, אסטרטגיית פעולה ועוד, אך מעל לכל – התוכנית מקנה למשתתפים בה ערכים חברתיים חשובים כגון עבודת צוות, שיתוף פעולה ומעורבות בקהילה.

תוכנית אמירי אילן רמון שכבה ט

התוכנית מקדמת יצירת קבוצת מנהיגות סביבתית, אשר תנהיג ותקדם את נושא הקיימות בין כותלי בית ספרינו. כמו כן, אנו עובדים על גיבוש ויצירת אינטראקציות קבוצתיות טובות, עבודת צוות באווירה נעימה ועם תחושת שייכות קבוצתית. תכני הלמידה העיקריים הינם הכרות רחבה עם העולם הסובב אותנו, המשאבים אותם אנו מנצלים למחייתנו וההשפעה שלנו על הסביבה ומערכות אקולוגיות.
מבחינה רגשית וערכית, מטרת העל היא לפתח אמפתיה כלפי הסובב אותנו, החי והצומח. לפתח תחושת מחויבות ואחראיות ערכית על המעשים האישיים של כל אחד ואחת, ורצון להשפיע ולקדם מהלכים קהילתיים קולקטיבית בתחום שמירה על הסביבה.

פרויקט מעורבות חברתית

פרויקט מעורבות חברתית- במהלך השנה תלמידי שכבה ח התנדבו כ-60 שעות בקהילה במקומות שונים כגון: בתי נוער, מועדוני יום לקשיש, ג'מבורי לילדים עם צרכים מיוחדים, גני ילדים, אריזת סלי מזון ועוד.
מטרת הפרויקט הינה לטפח מעורבות בחיי החברה הישראלית, נכונות לקבל תפקידים ולמלאם מתוך מסירות, אחריות ורצון לעזרה הדדית. בנוסף תלמידי שכבה ז וט לוקחים חלק בימי התרמה למען הקהילה.

קורס מש"צים - מובילי של"ח צעירים

תלמידים והורים יקרים,
של"ח וידיעת הארץ הוא תחום לימודי, הפועל בשיתוף עם מכלול הפעילויות החינוכיות והערכיות המתקיימות בבית הספר. פעילות השדה מהווה חלק עיקרי מהלימוד הכולל וכלי בלתי אמצעי ליצירת זיקה לארץ ולמורשתה. הלימוד נעשה באמצעות תוכנית הלימודים של של"ח וידיעת הארץ המבוססת על תפיסת מכלול הנוף – אדם.
מטרת העל של תוכנית השל"ח הינה:
לחזק בקרב בני הנוער את תחושת השייכות לארץ ולמדינה, לסייע ביצירת רקמת יחסים בין היחיד לזולת ולעודד נכונות למילוי חובות חברתיות ולאומיות.
כחלק מפעילותו המגוונת של תחום השל"ח ב'אילן רמון', ישנה קבוצת מנהיגות בית ספרית – המש"צים (מובילי של"ח צעירים). התלמידים שיצלחו את הראיון האישי יעברו הכשרה על בסיס שבועי בבית הספר, הכשרה בסמינרים ובמסעות מטעם משרד החינוך (בחופשות חנוכה ופסח) וכן הכשרה מעמיקה בקורס המש"צים היוקרתי שמתקיים בחופש הגדול, גם כן מטעם משרד החינוך.
*מטרות הכשרת המש"צ כפי שנקבעו על-ידי משרד החינוך מובאות בסוף מכתב זה.
פעילות פתיחת השנה תחל בחטיבה בחודש חשון.
בברכה,
אסף, צביקה והמש"צים
צוות של"ח וידיעת הארץ

מועצת תלמידים

מועצת התלמידים מייצגת את חברת התלמידים בבית הספר ומהווה אתגר חינוכי לטיפוח מנהיגות על בסיס ערכי הדמוקרטיה.
חברי המועצה נבחרים בבחירות דמוקרטיות ומייצגים את הבוחרים מול ההנהלה והצוות החינוכי. חברי המועצה הנבחרים, על ידי חבריהם, מתנסים בקבלת החלטות, בביצוע תכניות, בדיווח לבוחריהם, בחשיפה לביקורת תהליך העבודה במועצה מסייע בפיתוח מנהיגות אמיצה.
קיומה של מועצת תלמידים בית ספרית צופנת בקרבה פוטנציאל השפעה רב ערך על תרבות ההנהגה.
המועצה כקבוצה חברתית המובילה בבית הספר דואגת לביצוע פעולות חברתיות תרבותיות ולגיוון הפעילות בבית הספר על פי רצון התלמידים ואף דואגת לרווחת התלמידים בחיי היום יום בבית הספר תוך משמר זכויותיהם של כלל התלמידים .

כדורגל

פרויקט בשיתוף פעולה של העירייה, מועדון הכדורגל הפועל כפר סבא וחטיבת הביניים "אילן רמון".
תלמידים אשר לומדים בבית הספר ומתאמנים בהפועל כפר סבא, מגיעים לעוד שני אימוני בוקר במגרשים באילן רמון בנוסף לארבעת האימונים אחר הצהריים.
השחקנים מגיעים לאימון בשעה 7:00-8:00 בבוקר. עוברים אימוני טכניקה ובנייה גופנית.
מתארגנים ומתחילים את יום הלימודים.
מחויבות השחקנים היא לסיים כל מחצית עם התנהגות א' על מנת להמשיך בפרויקט.
השחקנים מפתחים מוסר עבודה גבוה, מתאמנים חזק ובעיקר קמים עם חיוך לבית הספר..

תוכנית עמיתים ומשפיעים

תוכנית עמיתים הינה תוכנית העוסקת במניעת סמים, אלכוהול וטבק בקרב בני נוער ומציגה תפיסה חינוכית ייחודית, המתמקדת במעורבות של תלמידים עמיתים בהעברת תכנים ומסרים בתחום. התוכנית "עמיתים ומשפיעים" פותחה על ידי השירות הפסיכולוגי ייעוצי במשרד החינוך, ומבוססת על הרציונל ששיתוף בני הגיל באחריות לתוכניות מניעה מחזק את הדיאלוג בין הצעירים למבוגרים ומאפשר לתת במה לקולות חבריהם המביעים עמדות נגד השימוש בסמים. פיתוח הדיאלוג בין העמיתים לבין חבריהם תוך פתיחות ואמון מאפשר תהליך של גיבוש עמדות ובניית מסוגלות ויכולות התמודדות. הכשרת העמיתים לקבלת תפקידי אחריות בבית הספר במסגרת תוכניות המניעה מחזקת אותם כמנהיגי דעה בעלי כושר השפעה בתחום משמעותי ביותר בחיי בני הנוער – קידום בריאותם הפיזית והנפשית. הרווח האישי עבור העמיתים, עשוי לחזק אותם בתחום של ביטחון עצמי ובכושר מנהיגות מעבר לתפקידם כשותפים לאחריות לתוכניות המניעה הבית ספריות.

מחול

שיעור מחול בחטיבה:
בשיעורי המחול הרקדניות יתנסו במגוון סגנונות כגון: מחול מודרני, ג'אז, היפ-הופ, בלט, קומפוזיציה ועוד, בנוסף הבנות יקבלו שיעורי השערה בנושא תזונה ומחול.
במסגרת שיעורי המחול התלמידות מופיעות באירועי החטיבה, בהופעות שונות ברחבי העיר, בכנס תנועה והתעמלות ובמופע סיום. המחול תורם ומקנה לנו עולם שלם, מפתח ומשמר את הבריאות, חיבור גוף ונפש, מוסר עבודה, משמעת עצמית, הגשמת מטרות, מסגרת, ביטוי רגשי, חיזוק ביטחון עצמי, פיתוח הדמיון והחשיבה, חברתי, כושר גופני, עמידה מול קהל ועוד. בלימודים מושם דגש על שיפור המיומנויות של התלמידות בטכניקות הקלאסיות והמודרניות במחול וחשיפה לשיטות עכשוויות. בנוסף מאפשרת הרחבת הידע האישי, התמקצעות אישית ופותחת ערוצים לאומנויות הבמה.
השתתפות בשיעורי המחול מהווה הסכמה להשתתפות בכל מופעי המחול הנדרשים.

מדעניות העתיד

מדעניות העתיד הינה תכנית יחודית מטעם ברנקו וייס אשר נבחרה להיות מובלת בחטיבת אילן רמון. התכנית מתאימה לבנות מכיתה ח' ומעלה אשר מצטיינות במדעים ובמתמטיקה. מטרות התכנית הן לעודד בנות לבחירת מקצוע מדעי טכנולוגי בתיכון,העלאת המסוגלות בקרב משתתפות הפרוייקט ללימודים גבוהים בתחומי המדע והטכנולוגיה ויצירת שינוי עמדות באשר לעיסוקן בתחומים אלה בעתיד. במסגרת התכנית משתתפות הבנות מידי שבוע בקורסי העשרה בתחום המדעים, בסדנאות מנהיגות והעצמה אישית ויוצאות לסיורים באקדמיה. בשנה החולפת למדו הבנות תכנות, יצאו לסיורים במוזאוני מדע מרחבי הארץ, התנסו באקדמיה והגיעו לימי שיא והאקתון.

מרכז מהו"ת בחטיבת אילן רמון

בשנת תשע"ז נפתח בבית ספרנו "מרחב התעצמות ותובנה", בתמיכת עיריית כפ"ס, ע"פ מודל שנבנה במכללת סמינר הקיבוצים. חזונו של המרכז הוא לסייע לתלמידים בעלי קשיי ולמידה ו/או הפרעות קשב וריכוז למצות את מלוא יכולותיהם ולהפוך ללומדים עצמאיים.
אנו מאמינים בראש ובראשונה כי תלמיד המרגיש טוב לומד טוב! ולכן המרכז מאפשר למידה בסביבה ביתית, חמה ומזמינה, מרחב פיזי ורגשי המותאם לצרכי התלמידים. הלמידה מתנהלת במהלך שעות הלימודים, בקבוצות קטנות, במסגרת של כ-3 מפגשים שבועיים.
תלמידי המרכז לומדים לזהות את חוזקותיהם וקשייהם, נחשפים לאסטרטגיות למידה וארגון ומתרגלים אותן באמצעות החומר הנלמד בבית הספר, ובוחרים יעדים אישיים קצרי טווח אותם יחתרו להשיג לאורך השנה. מטרתנו היא לאפשר לתלמיד לחוות חוויות הצלחה, ליעל את ההתנהלות הלימודית, ובכך לחזק את תחושת המסוגלות העצמית והשליטה בתהליכי הלמידה.
בברכת שנה נפלאה, של עשייה משותפת ומהותית
עינב ברעם
מנהלת מרכז מהו"ת

מועדון אתלטיקה / נבחרות

בחטיבת אילן רמון ישנה משמעות לתחום הספורט והעצמה ספורטיבית,
בחטיבת אילן רמון ישנה חשיבות לתחום הבריאות והספורט וקידום אורח חיים בריא ופעיל.
מלבד שעורי חינוך גופני ישנם תוכניות מגוונות והמטרה לקדם את התלמידים ולפתוח בפניהם פעילויות נוספות בכדי שיועצמו והתקדמו בתחומים שונים בספורט.
פתחנו את "מועדון אתלטיקה אילן רמון" בכדי שתלמידים רבים יגיעו ויהיו פעילים, התחרו בהתאחדות הספורט לבתי הספר ויתאמנו מספר פעמים בשבוע, בנוסף, מטרתנו לתת מקום לכלל התלמידים והתלמידות שרוצים לייצג את החטיבה בכישוריהם .
החשיבות להיות שותפים במספר רב של תחרויות במקצועות שונים היא בכדי לתת מקום לכלל התלמידים והתלמידות לעסוק ולהשתתף בתחומים שונים, להתנסות וליהנות.
הפעילות הספורטיבית בבית ספרנו מתחלקת לכמה רבדים המשפיעים לטובה על החינוך לפעילות גופנית לחיים, על האווירה בבית הספר, "גאות היחידה" ותחושת השייכות והרצון להיות שותפים להצלחות, חדשנות ספורטיבית והנאה ספורטיבית.
יפעת,
רכזת חנ"ג ובריאות ואחראית מועדון בית ספרי אתלטיקה

ספייס לאב

רמון ספייסלאב הינה תכנית מצוינות הפועלת בחטיבות הביניים, המאפשרת לתלמידים הזדמנות ייחודית והיסטורית לשלוח ניסוי לתחנת החלל הבינלאומית. התכנית עושה שימוש בעולם המרתק של החלל כדי לעורר בתלמידים השראה ומוטיבציה, לחלום הכי רחוק שניתן, תוך מיצוי הפוטנציאל האישי והחברתי הטמון בכל תלמיד.
תהליך הלמידה מתבצע בסביבה מאתגרת מבוססת על חקר ופתרון בעיות,‏‏ לקראת הפרויקט של שיגור ניסוי לחלל לבדיקת ‏ ‏השפעות מאפייני החלל על ‏ ‏תופעות טבע ‏ ‏המוכרות לנו על פני כדור הארץ.
התלמידים מבצעים מספר משימות מסגרת, אשר קרויות ע"ש חברי צוות מעבורת הקולומביה, שמטרתן לצייד את הקבוצה בארגז כלים עשיר לטובת ביצוע משימת השיא – תחרות שליחת ניסוי לתחנת החלל הבינלאומית.
כלל הקבוצות המשתתפות בפרויקט זוכות להציג את הניסויים שלהם – שיא התכנית, באירוע הגמר, אשר מהווה חגיגת חלל הנערכת בנוכחות אסטרונאוטים, שרי ממשלה, בכירים מנאס״א, נציגים מסוכנות החלל הישראלית וסוכנויות החלל המובילות בעולם, הלוקחים גם הם חלק בשיפוט.
לאחר שהניסוי המנצח מתבצע ושב מתחנת החלל, מועבר לניתוח תוצאות ועבודות חקר אשר תוצאותיהם מתפרסמות בכתבי עת ובאתרים מדעיים.